wtorek, 22 maja 2012

Fakty i mity

To co mniej energochłonne, jest jednocześnie droższe. Nieprawda! Wystarczy zmienić nawyki i złe przyzwyczajenia. Przedstawiamy najczęstsze fakty i mity dotyczące oszczędzania energii. 
 
Mit 1. Najwięcej energii zużywamy na oświetlenie pomieszczeń.
Fakt: Prawdziwym smokiem energetycznym jest ogrzewanie!

Mit 2. Zakręć grzejnik, to zaoszczędzisz energię!
Fakt: To nie pomoże! Korzystniejsze jest zmniejszenie temperatury o kilka stopni. Stała średnia temperatura daje większą oszczędność niż ogrzewanie i chłodzenie na zmianę.

Mit 3. Nie ma znaczenia, gdzie znajduje się grzejnik.
Fakt: Czy przypadkiem twój grzejnik nie znajduje się za kanapą lub grubymi zasłonami? Jeśli tak, to warto wiedzieć, że zasłonięty kaloryfer to 5 % zmarnowanej energii.
 
Mit 4. Wszystkie pomieszczenia w domu ogrzewamy jednakowo - powietrze i tak się miesza.
Fakt: A kuchnia, w której gotujemy? Może warto zainwestować w termostaty, aby mieć możliwość stałej kontroli temperatury?

Mit 5. Ciepło ucieka głównie przez dach.
Fakt: Energię tracimy poprzez ściany, dach, okna czy słabą izolację strychu.
Mit 6. Nie muszę wyłączać komputera ani innych urządzeń, przecież "usypiają"
Fakt: Funkcja "stand-by" to pułapka. Kiedy jest włączona, urządzenia nadal pobierają energię ponieważ są w trybie ciągłej gotowości do pełnego uruchomienia.

Mit 7. Należy wyłączać komputer za każdym razem, kiedy przestajemy  z niego korzystać.
Fakt: jeżeli wiesz, że nie będziesz korzystać z komputera dłużej niż 15 minut-wyłącz go. Jeżeli odchodzisz na krócej-nie rób nic. 
 
Mit 8. Oszczędności są zbyt małe, by dały się odczuć.
Fakt: Średnie roczne zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w Polsce wynosi ok. 2000 kWh. A w wielu domach jest ono o wiele większe. Ile zatem jesteśmy w stanie zaoszczędzić, nie rezygnując z dotychczasowego poziomu życia? Zmiana codziennych przyzwyczajeń, w tym korzystanie z energooszczędnych urządzeń pozwala na zmniejszenie opłat za energię od 5% do 15 %. Natomiast przy racjonalnym korzystaniu z ogrzewania i ciepłej wody możesz zaoszczędzić nawet do 35% kosztów.

Mit 9. Zmywanie ręczne jest bardziej oszczędne.
Fakt - Zmywarka umyje do 140 sztuk naczyń, zużywając 15 litrów wody i 1,05 kWh prądu, podczas gdy zmywając tę samą liczbę naczyń ręcznie, zużywa się 40 litrów wody i 5,0 kWh prądu. Stosowanie zmywarek to zatem oszczędność zarówno wody, jak energii potrzebnej do jej podgrzania. Należy pamiętać, że najwięcej oszczędzimy, gdy będziemy wykorzystywać całą pojemność zmywarki. Poczekaj więc z włączeniem, aż nazbierasz niezbędną liczbę naczyń.

Mit 10. Nie mam wpływu na zużycie energii przez małe sprzęty AGD
Fakt - Nie pozostawiaj też żadnych, nawet małych urządzeń włączonych, gdy ich nie potrzebujesz. Odłącz od prądu krajalnicę, ekspres do kawy czy toster, jeśli wiesz, że nie będziesz ich już używać. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz